İNTERNET SUÇLARINDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

23 Kasım'dan itibaren internet suçlarında yeni dönem başlıyor. Suçları düzenleyen yasa siteye erişimi engelemeyi kolaylaştırıyor

TelekomÜnİkasyon Kurumu İletişim Başkanı Fethi Şimşek, internet yoluyla işlenen suçların önlenmesi için 23 Kasım'dan itibaren yeni bir döneme girileceğini bildirdi. ‘5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 23 Mayıs 2007'de yürürlüğe girdiğini ve öngörülen denetim yapısının kuruluşu için 6 aylık süre öngörüldüğünü hatırlattı.

SEKİZ SUÇLA İLGİLİ

ŞİMŞEK, internette Atatürk aleyhine işlenen suçlar, intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlamayı içeren ve ‘katalog suçlar'' olarak nitelendirilen 8 suçla ilgili erişimin engellenmesine yönelik mahkeme kararlarının artık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na gönderileceğini söyledi.

Şimşek, 5651 sayılı yasanın 8. maddesinin, özellikle müstehcenlik ve çocuk istismarı suçlarını oluşturan yayınlara ilişkin erişimin engellenmesi kararının doğrudan Başkanlık tarafından verilebilmesine imkan tanıdığını da belirtti. Şimşek, erişimin engellenmesi konusundaki hukuki sürecin işleyişine değinirken, erişimin engellenmesi kararlarının, soruşturma evresinde hakim, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından verildiğini kaydetti.

Haber Kaynak : STAR Gazetesi