HOSTİNGCİLERE SON UYARI

Telekomünikasyon Kurumu İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen, mevcut yer sağlayıcıların Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na başvurarak "Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi' almaları gerektiğini hatırlatarak, "Başvuru süresi, 24 Temmuz 2008 tarihinde dolacak. Faaliyet belgesi almayan yer sağlayıcıların web sayfalarının internet erişimleri durdurulacak" uyarısında bulundu.

Şen, 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" ve ilgili yönetmeliklerde, internete açık hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan, işleten gerçek veya tüzel kişilerin "yer sağlayıcı" olarak tanımlandığını söyledi.

Yer sağlayıcılığı hizmetini tüzel kişi veya gerçek kişi olarak ticari amaçla yapanlar ile ticari amaçlı yapmasa bile web sitelerini kendi sunucularında barındıranların söz konusu yönetmeliğin 4. maddesinin birinci fıkrası uyarınca, "Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi" almaları gerektiğini anlatan Şen, başvurunun "http://faaliyet.tib.gov.tr/yetbel/" adresinden elektronik ortamda yapılmasını ardından başvuru formunun gerekli evraklarla birlikte Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Şen, yer sağlayıcı olmak isteyenlerin bu belgeler için herhangi bir ücret ödemeleri gerekmediğini de söyledi.

Mevcut yer sağlayıcıların, Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde bulunan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na başvurarak "Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi" almaları gerektiğini dile getiren Şen şunları kaydetti:

"Söz konusu başvuru süresi, 24 Temmuz 2008 tarihinde dolacaktır. Yönetmeliğin 4.maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, 'Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi' almaksızın yer sağlayıcılığı faaliyetinde bulunanların internet erişim hizmeti, İletişim Başkanlığı kararıyla ilgili erişim sağlayıcı tarafından durdurulur. Bu kapsamda, faaliyet belgesi almayan yer sağlayıcıların web sayfalarının internet erişimleri durdurulacaktır."

Şen, ilgili mevzuat ve açıklamaların "www.tib.gov.tr" adresinde yer aldığını ve soruların yanıtlanabilmesi için "sorutib.gov.tr" e-posta adresinin oluşturulduğunu da söyledi.

Haber Kaynak: Yeni Şafak